Jurnalul unei fete blonde sau

Cuvinte goale.

luni, 14 iunie 2010

Varaaa!!!!! :)


Frateee!!!!!E vara in sfarsit…Uite’te si tu..A venit…E vacanta..Nu mai merge nimeni la scoala…Intr’un cuvant…(Bine 2): E VARA!!! Ma gandesc cat am asteptat-o…Cat am tanjit dupa ea..De cate ori am spus “De’ar veni odata vara”..Si uite..A venit..Si…O iubesc de’a dreptu’.. De ce vara se intampla totul?..Vara ne’am imprietenit…Vara am devenit cele mai bune prietene si uite..Tot vara ne’am reimprietenit..Si cred ca o luam de la capat..fara reprosuri..Fara apropouri..Doar cu amintirea a ceea ce a fost si a verii trecute…. Cred ca vara se incepe o viata noua…O lume noua isi deschide orizontul…O lume in care cu totii suntem diferiti..Suntem altfel…Vara e distractie la maxim..Vara simti soarele ca te omoara..Vara simti nisipul de pe plaja pe picioarele goale…Vara auzi marea…Vara pleci pe munte…Vara e tot…!!! Si anu’ asta e vara…O vara care promite multe…Si sper sa isi indeplineasca toate promisiunile… Imi place sa cred ca vara oamenii se schimba…Devin mai buni mai..Altfel…Vara iti vine sa pleci la plimbare si sa nu te mai intorci..Sa pleci…Sa’ti iei lumea’n cap si sa vezi unde ajungi…Vara nu mai conteaza nimic..Nu mai conteaza nici cati bani ai in buzunar(daca ai)…Nici daca esti singur sau cu alti o 20 de prieteni… Vara e cel mai fain anotimp…E de’a dreptu’ superb… Daca s’ar putea sa fie tot anu’ Vara…Ar minunat….Cred ca atat despre vara… Iti urez oricum o vara MINUNATA!! Ca a mea o sa fie… Haide PA>:D< (P.S:scuze orice gresala…E ora 3 jumate dimineata si sincer nu mai rezist. Mersi! :) )
O VARA CAT MAI FRUMOASA!!

duminică, 13 iunie 2010

Vreau :)



           Pentru ca asta e tot ce vreau…Sa incep:

1.    Vreau o vara ca vara trecuta
2.    Vreau sa mai fim prietene
3.    Vreau sa fi aceeasi
4.    Vreau sa mai fim cele mai bune prietene
5.    Vreau un prieten adevarat
6.    Vreau sa stiu engleza mai bine decat o stiu acum
7.    Vreau un telefon cu touch
8.    Vreau un Bichon maltez alb
9.    Vreau sa fie baiat
10.            Vreau sa’l cheme Perry 
11.            Vreau la mare
12.            Vreau pe munte
13.            Vreau in Elvetia
14.            Vreau sa ploua
15.            Vreau sa vad un “papa-lapte”
16.            Veau sa stiu sa cant la chitara
17.            Vreau o chitara
18.            Vreau sa stiu sa cant la pian
19.            Vreau sa pot sa  citesc ganduri
20.            Vreau sa primesc cadouri
21.            Vreau sa fiu mai sigura pe mine
22.            Vreau cirese
23.            Vreau un Samsung Corby turcoaz
24.            Vreau sa am un peste
25.            Vreau un penar nou
26.            Vreau un Ipod
27.            Vreau sa castig la loto 3 milioane de euro
28.            Vreau sa merg la concert Metallica
29.            Vreau sa mai vina o data Ac/Dc in Romania si sa am billet
30.            Vreau sa merg in tabara la mare cu toata clasa
31.            Vreau sa mai ramana Steff
32.            Vreau sa vina mai repede ziua mea
33.            Vreau sa nu mor
34.            Vreau sa pot colora cerul
35.            Vreau ca toti oamenii sa nu mai spuna “Viata e roz”
36.            Vreau ca ei sa spuna “Viata e turcoaz”
37.            Vreau sa intru la Unirea
38.            Vreau sa stiu tot ce vreau
39.            Vreau sa merg in Bora-Bora
40.            Vreau un o saptamana de viata exclusivista
41.            Vreau o alta saptamana de viata excentrica
42.            Vreau o viata fericita
43.            Vreau sa am parul mai lung
44.            Vreau sa’mi schimb toate hainele din garderopa
45.            Vreau sa imi i’au carnetul de sofer la 18 ani
46.            Vreau o motocicleta
47.            Vreau sa vad mai multe filme
48.            Vreau sa am un cinema la mine acasa
49.            Vreau sa nu mai trebuiasca sa port ochelari
50.            Vreau sa am o colectie de ochelari de soare cat mai colorati
51.            Vreau sa pot crede in povesti
52.            Vreau sa o cunosc pe Cinderella
53.            Vreau un cui cu numele meu
54.            Vreau sa cunosc mai multi oameni
55.            Vreau sa am mai multi prieteni
56.            Vreau sa retin mai multe nume de actori sau actrite
57.            Vreau sa cunosc diferite celebritati
58.            Vreau sa ascult mai mult rock
59.            Vreau sa am mai mult timp sa fac ce vreau
60.            Vreau sa nu se termine vara
61.            Vreau sa nu fie foarte cald
62.            Vreau sa fie o vara ploioasa
63.            Vreau sa reinvat sa inot
64.            Vreau o piscina cat de poate de mare in curte
65.            Vreau sa merg in New-York
66.            Vreau sa merg in Central Park
67.            Vreau s’o cunosc pe Blake Lively
68.            Vreau un caiet care san u se termine niciodata
69.            Vreau sa le cunosc pe Selena Gomez,Demi Lovato si Miley Cyrus sis a vad ce sunt cu adevarat
70.            Vreau sa scriu poezii
71.            Vreau sa pot sa’l cunosc pe bunicu’ care a murit
72.            Veau sa pot zbura
73.            Vreau sa scriu o carte
74.            Vreau sa merg pe platourile de filmare de la Harry Potter si Twilight
75.            Vreau o masina
76.            Vreau un mall al meu
77.            Vreau sa merg la casa lui Mos Craciun
78.            Vreau sa fiu magician
79.            Vreau sa existe o alta lume ca’n Harry Potter
80.            Vreau sa fiu mai creative
81.            Vreau sa am o imaginatie mai bogata
82.            Vreau sa pot sa inviu morti
83.            Vreau sa stiu sa joc “Lapte-gros”
84.            Vreau sa vad un delfin
85.            Vreau sa pot vorbi cu animalele
86.            Vreau sa nu imi mai fie frica de serpi
87.            Vreau o umbrella ca a lui Steff
88.            Vreau sa nu pot uita
89.            Vreau sa fiu mai buna la logica
90.            Vreau sa nu mai imi rod unghiile
91.            Vreau sa fiu mai frumoasa
92.            Vreau san u mai exista manele
93.            Vreau 5 perechi de shoes-i
94.            Vreau 20 de tricouri
95.            Vreau 15 perechi de pantaloni colorati
96.            Vreau inca un telefon
97.            Vreau sa am suvite turcoaz
98.            Vreau sa nu mai vreau
99.            Vreau un pestisor auriu care sa’mi indeplineasca toate dorintele
100.       Vreau sa termin
 

          Hai ca nu’s asa de multe…Si nu cred ca e tot..Daca mai mai gandesc as mai putea gasii diferite chestii pe care le vreau :)
                      
                                                  Pa pa >:D<




marți, 25 mai 2010

O zi in care toate merg pe dos!


 Nu stiu exact la ce se rezuma o zi in care totul merge pe dos dar probabil e cam asa:
11:30-Ma trezesc fara chef de nimic.Firar iar o sa intarzii.Sar din pat, fac un dus rapid, ahh iar' pierd prea mult timp in fata dulapului.Aleg un tricou si niste jeansi la intamplare. Arunc o privire peste orar,iau ghiozdanu' si plec.
11:55-Ajung in statie si imi amintesc "Am uitat sa incui usa".O iau la fuga pana acasa.Scot cheia si...Surpriza incuiasem usa.
12:03-Ajung inapoi in statie. Autobuzul nu mai vine.
12:10-In sfarsit urc in autobuz.Ocup un loc,scot mp4'ul si ascult muzica. La un moment dat simt o ciupitura de brat.O batranica vroia sa stea jos. I'am spus ca ziua mea a inceput destul de prost si am rugat'o sa nu ma oblige sa spun ceva ce nu ar vrea sa auda. Dupa ce vorbeste vreo 5 minute in legea ei se potoleste.
12:28-Mai sunt 2 statii pana la scoala.Soferul ne anunta ca autobuzul are o defectiune si va trebui sa ne continuam drumul cu autobuzul urmator.Cobor.Urmatorul autobuz era peste 6 minute.Intr'o zi obisnuita nu mi s'ar fi parut mult.Dar cum sunt in mare intarziere o iau la fuga.
12:43-Ajung la scoala.Elevul de servici se incapataneaza sa ocolesc pe la intrarea elevilor.
12:46-[Inca 4 minute pana la pauza].Intru in clasa ma scuz de intarziere si ma duc la locul meu.
13:00-Mate.Profa intra nervoasa in clasa.Ne spune sa stam jos si ca este foarte dezamagita de noi.[Ahh. Am uitat. TEZELE.]
Ne imparte foile. 6 .Minunat.Alta morala.
In sfarsit se termina ora.
14:00-Istorie. Lucrare. [ Cine sa mai tina minte toate asteaa? ]. Scot caietul pe picioare si incep sa copiez.
14:50-Predam lucrarile. Ma consult cu ceilalti. La dracu'.Am copiat lectia gresita.
15:00-Romana. Ma asculta. Tudor Arghezi. Cine mai e si asta? Vocalistul vreunei trupe?. Dupa ce ii insir cateva lucruri fara sens din ce imi mai amintesc imi spune sa stau jos. 5.
16:00-Franceza. Iar intra si tranteste catalogu' incercand sa faca liniste.N'am chef sa scriu.Vorbesc cu colegii. Ma da afara cu nemotivat.
17:00-Dirigentie. Ma intreaba ce's cu absentele alea ce as fi putu sa zic? "Nu mai am chef de scoala" ?..Asa ca tac.
18:00-In sfarsit scapam.
18:30-Ajung acasa.Mama e foarte suparata.Iar am lasat dezastru in camera.Drept urmare ma pune sa adun toate hainele imprastiate,revistele,foile si celelalte.
Termin si cu asta.
La 21:13-Ma suna o colega sa ma intrebe ce mai fac si sa imi aminteasca de proiectul la geografie care trebuie predat curand.
WTF? Am uitat si de asta. Asa ca ma apuc rapid sa caut pe net niste informatii despre Egiptul antic. Stiu de pe la desene ceva de Tutenstain [nu'mi pasa daca am scris corect sau nu:)) ]..
23:34-Am terminat "proiectul". Rup foaia din calendar. SAMBATA? Omg daca si de asta am uitat. Clar am nevoie de Memoplus.
[Nu am patit asa ceva.Ma chinuia talentu'. Stiu ca sunt niste bla-bla'uri incredibile.Da' cand te chinuie te chinuie:))=)) ]

luni, 24 mai 2010

Lasa, bai, ca merge si-asa



         Te trezesti dimineata, pe la ora 9 sau 10, in functie de cheful de a incepe ziua si, mai mult sau mai putin, de ora la care te-ai culcat - se spera ca inainte macar cu un minut de miezul noptii.
Ai stat pe Messenger vreo suta de ore cu o seara inainte, discutand indelung cu prietenii ultimele barfe din cercul sferei voastre sau, in functie de varsta, sa amesteci cuvinte scrise cu prescurtari specifice, de regula fonetice, la care se adauga acele doua puncte si doua paranteze, cat mai in exces - pentru ca acea fata vesela, care mai si rade, se asorteaza cu subiectul ales in functie de gen si varsta exacta.
           
            Esti un elev, respectiv o eleva de clasa a saptea, a opta, liceu daca vrei, dar e preferabil sa ramanem la scoala generala. Ai chef de viata, melodii House si Dance in telefon, shuzi in fata usii. Si totusi, te gandesti pentru doua secunde, cu ameteala de dimineata, la faptul ca mai ai cam o ora sau doua si trebuie sa te cari la scoala. 
Azi e o zi mare. Ai ora de sport cu o clasa de a opta, deci ai cu cine juca fotbal ca lumea, in cazul baietilor, sau dupa cine sa casti gura toata ora, in cazul fetelor. Asta e, deci, scopul zilei.
            Ah, da... uitasem. Dai test la franceza. Unul din ala clasic, din timpuri si verbe... ai mai dat in anii trecuti ceva de genul, parca. Trebuia sa fi invatat putin ieri, dar cine sa mai stea de vorba cu prietenii tai pe Mess daca tu faceai asta? Si daca ratai o conversatie mai aprinsa - si virtuala - in urma caruia, tot datorita lipsei, toata lumea va fi suparata pe tine in ziua urmatoare? 
Hai ca mai ceva, ceva timp. Te schimbi, te speli pe dinti, manaci, si ce mai ai de facut, dupa care te trantesti in patul pe care il va face mama mai tarziu, daca va avea chef. Nu te priveste.

            Iti iei caietul, intinzandu-te lenes si scapandu-l din invelitoarea albastra, transparenta. Il ridici de pe jos indoindu-i in spate coperta lucioasa, ca sa ii vezi mai bine paginile. Citesti vag cateva cuvinte, incercand sa ti minte cum se scrie, dupa care dai pagina. Nimic cu rosu. Mai dai o pagina. De data asta, e plina de definitii si cratime. Scoti cateva onomatopee canine, dupa care te tari pana la birou, iti tragi scaunul, si te asezi, reglandu-i marimea in asa fel incat sa pari mai inalt. Iei cateva bucati de hartie, un pix, si incepi sa iti copiezi pe ele niste definitii.
            Zece minute mai tarziu le arunci si pe ele in ghiozan, fara chef. E nasol de tot pana si sa faci copiute, dar lasa. Nu mai conteaza. Te milogesti tu de fata care a scris toate lectiile sa iti dea caietul, sa il ai frumos sub banca si te bagi tu cumva printre aia care au mai invatat cate ceva. In fond, e franceza, ce sa te mai chinui si cu asta...

            Si cand te gandesti ca asta e deabea franceza, o materie despre care s-ar spune ca este importanta. Ce se mai aude la desen, tehno, muzica, sau alte materii pe care nu se pune accent, e de preferat sa nu se mai precizeze.
           
            Totul porneste de la timp. Traim intr-o lume contemporana, o jungla de beton. Fara reguli. Poti face ce vrei, nu vei fi prea mult condanmat. La scoala, cu atat mai putin. Si aici vorbim despre elevii claselor a saptea si a opta, inainte de liceu, elevi de 13, 14 si 15 ani, in prag de adolescenta. Varsta asta este, probabil, a doua cea mai mare problema dupa clasicii si rebelii ani de liceu.
De-aici trebuie sa ai grija la o gramada de aspecte, de la haine si pana la colegi si prieteni... muzica devine un punct de interes, care contamineaza mai mult sau mai putin, in final. Dar hei, nu e o astfel de materie la scoala? Muizca? Ba da, e... dar cui ii mai pasa acum de muzica clasica si tonalitati?

            Adevarul e ca scoala reprezinta cel mai jos punct de interes, daca macar acolo poate fi clasat. Toti copii incep sa spuna ca urasc scoala si ca materia lor favorita e pauza, scopul pentru care se duc - in afara ca sunt obligati de parinti. Pasiunile lor nu se regsesc printre materiile scolare catusi de putin si, oricat s-ar stradui un parinte sau un profesor sa trezeasca un interes minim... nici o materie nu merita suficient.
Dupa sase ani de scoala, nimic nu e mai putin agreabil decat un al saptelea si un al optulea, in care esti presat mai mult decat poti duce, la fiecare materie. Cam asta gandeste orice elev. Tot ce inveti e atat de mult si parca atat de detaliat, incat mai degraba ai renunta si ai face minimul, cat sa treci clasa sau sa castigi o medie cat de cat ridicata.

            Desigur, mai sunt si acei doi, trei elevi, care isi mai regasesc pasiunile in manualele scolare. Sunt aceia care isi coplesesc profesorii de desen cu lucrari mai mult sau mai putin bune, care formeaza unghiuri de 180 de grade ridicand mana la matematica, lucru mai rar, sau pur si simplu melancolicii cu poezii sadice, incurajati afectuos de profesorii de romana sa aleaga teme mai luminoase. Acestia sunt, de regula, acei ciudati, de la care, totusi, scoti usor temele de copiat.
           Mai sunt si elevii buni, premiantii, care muncesc pentru notele bune pe care vor sa le obtina in speranta unui liceu cu profilul dorit de ei. Sunt numiti tocilari sau favoritii profesorilor. Cei pe al caror umar se sprijina colegii lor, la propriu si la figurat, in apropierea vreunui test sau al orcarui alt punct in care e loc de ceva munca.

Pana la urma, acesta fraza folosita atat de des reprezinta toata lenea asta pe care un elev o acumuleaza si care, l-a un moment dat, nu mai are limite. A face cat se poate mai putin este ca o lege de baza a unora, prin care isi traiesc cat mai mult din viata de elev. Si totusi... se poate face ceva, mai mult sau mai putin, care sa aiba o amprenta pe tema asta? Raspunsul meu ar fi atat de simplu... nu. 

Ce poti face??


Da..E luni..E 24 mai..Si afara e o vreme de tot cacatu'...
Înainte sa plece la servici mama s'a gandit sa'mi spună a miia oară sa'mi fac temele de parcă eu nu ştiam ce am de făcut..Le'am făcut si p'alea da'le-n masa...Si apoi am intrat pe mess...Nimic interesant...Am intrat pe oW..Am făcut ce aveam de făcut p'acolo vreo 4 flow-uri..level..si am ieşit...Pe mess era Steff am intrebat-o ce face si a zis ca pleaca-n Bran la film 5d..Am mai vorbit cu vreo 5 persoane cacaturi..Am intrebat-o pe Sabii ce face..Se făcea gata sa plece în Braşov sa'si cumpere strampi..M'a întrebat dacă vreau sa merg cu ea...Da' de unde bani??...
Primesc un buzz...Sisaaa'mea  bagă în seama si  întreabă ce fac..După conversatia noastră plictisitoare, banală si monotonă îmi dowladez(nu'mi pasa dacă n'am scris corect) un joc..
Vine tata..Îmi zice ca vrea la calculator..Îi fac loc..Mă duc la Cata la var'miu..Ăla e cu Florian si se joacă NFS nu ştiu care...La un moment dat se hotarasc sa dea jos de pe torent altu'...Am plecat..
M'am dus la matusimea...Si am lalait-o pana nu am mai putut...M'am întors acasă...Tata era încă la calculator...Am aprins televizoru' pe Disney..Era aia cu Selena Gomez..Magicienii nu ştiu care...M'am uitat...Tata a zis ca nu mai are treaba..Asa ca am ajuns eu la calculator..
Am intrat din nou pe mess...Acelaşi nimic de făcut...La statusu' lu' Emy era haifaivu' ei..Am dat click...Am intrat..Albumul era privat..Vroiam sa vad pozele din excursia de săptămana trecuta....Ghinion..La prieteni era Amanda...Am dat click acolo...I'am citit "about me"-ul chiar dacă îl mai citisem de o groaza de ori..,,Pozele..aceleasi poze pe care le'am mai văzut..Atunci mi'a picat fisa...Amanda e in Cipru...Nu am mai vazut-o de...Joi cred...Mi'era dor de ea....
Si a inceput sa ploua..Cu galeata...Si ploua si ploua...Careva in lista avea la status" Afara e taifun! vine Apocalipsa"...I'am spus ca nu vine...Dar n'a zis nimic...Si acum scriu..Pe blogu' asta jegos...Pe care l'am facut...parca cu mii de ani in urma...Si acum nu mai stiu ce sa scriu...Aaa ba da..Sfarsitul...
Asta a fost o zi din viata mea...Interesant nu??Totusi trebuie sa'i multumesc lui Dumnezeu ca asta a fost o intamplare..Si ca de obicei viata mea nu e asa...
Sfarsit
PS:e pe bune!